Trapa de fum cu dublă deschidere

Trapa de fum cu dublă deschidere este destinată realizării unor suprafețe mari pentru evacuarea naturală a fumului și căldurii, acolo unde dimensiunile necesare nu pot fi acoperite eficient printr-o trapă dintr-o singură bucată.

  • Sistem cu dublă deschidere
  • Destinată suprafețelor mari de desfumare
  • Acționare pneumatică
  • Două sisteme de deschidere cu pistoane pneumatice
  • Cupole din policarbonat termoformat
  • Ramă fixă și ramă mobilă
  • Garnituri pentru etanșare
  • Montaj pe terase necirculabile
  • Montaj pe terase din beton
  • Posibilitate de montaj pe bază din tablă
  • Destinată evacuării naturale a fumului și căldurii
  • Soluție pentru clădiri industriale, depozite și spații cu suprafețe mari

Trapa de fum cu dublă deschidere este o soluție pentru desfumarea naturală a suprafețelor mari, fiind recomandată în situațiile în care suprafața necesară pentru evacuarea fumului și căldurii nu poate fi realizată prin intermediul unei trape dintr-o singură bucată.

Prin configurația cu două elemente mobile, această trapă de desfumare cu dublă deschidere permite realizarea unei suprafețe extinse pentru evacuarea naturală a fumului și căldurii în caz de incendiu.

Sistem pneumatic de deschidere

Trapa de fum cu acționare pneumatică utilizează un principiu de funcționare similar trapei pneumatice standard. Cele două elemente mobile sunt acționate prin intermediul unor pistoane pneumatice, configurație evidențiată și în schița tehnică a sistemului.

Construcția prezentată în documentația tehnică include cupole din policarbonat termoformat, rame fixe și mobile, garnituri de etanșare și sistemele pneumatice de deschidere.

Soluție pentru suprafețe mari de desfumare

Principalul avantaj al unei trape de fum duble îl reprezintă posibilitatea acoperirii unor suprafețe mari de desfumare.

Configurația cu două deschideri permite utilizarea produsului în cadrul sistemelor pentru evacuarea fumului și gazelor fierbinți din hale industriale, depozite, centre logistice, spații de producție și alte clădiri cu suprafețe mari.

Montaj pe acoperiș

Conform documentației produsului, trapa de fum cu dublă deschidere este destinată montajului pe acoperișuri tip terasă necirculabilă sau terase din beton.

Schița tehnică prezintă inclusiv o variantă de instalare cu bază din tablă, cu garnitură de etanșare și termoizolarea bazei, peste care se montează rama trapei și sistemele pneumatice.

Aplicații

Trapele de fum cu dublă deschidere sunt potrivite în special pentru:

hale industriale • depozite • centre logistice • spații de producție • clădiri comerciale • construcții cu suprafețe mari de desfumare • terase necirculabile • terase din beton

Fisa tehnica ( PDF)

Alege moneda